ByYuNuS

warez.forumt.biz

Anasayfa2ce1olSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Şirki yöresel

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
gencmutfak
-Unavanı-
>>Üye<<
>>Üye

MesajKonu: Şirki yöresel   C.tesi Ekim 04, 2008 9:21 pm

[size=9]ŞİLKİ
Gerekli Malzemeler

2 Su bardağı un
1 Yumurta
1 Paket piyale maya veya 3 küp şeker kadar yaş maya
3 Su bardağı ılık su
Tuz(bir fiske)
2 Yemek kaşığı tereyağı
1 Su bardağı Ceviziçi
Şerbeti için
2 Bardak toz şeker
2 Bardak su

Yapılışı :

Sevgili hemşehrilerim.Bu kez sizlere yöremize ait bir tatlı tarifi yapmak istedim.Umarım memnun kalırsınız . ‘’Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır’’ misali bende her hanımın bir mutfak tarzı elinin lezzeti olduğuna inanıyorum. Verilen tarifi bire bir uyguladığınız gibi kendinizden de katabilir farklı tatlar elde edebilirsiniz. Şimdi vereceğim tarifi aynen yapabilir veya içine ceviz içi tarçın karışımı koyup kürdanla tutturabilirsiniz. Aynı ekmeğin içine krema koyup sarabilirsiniz . Bunlar benim aklıma gelen öneriler .Sizler de geniş mutfak bilginizden faydalanıp farklı tatlar elde edebilirsiniz . Kolay gelsin.

Derin bir kabın içinde yumurta un maya ve su mikserle çırpılır. Boza kıvamında hamur elde edildikten sonra hamur sıcak yerde mayalanmaya bırakılır. Hamura biraz tuz da ekleyebilirsiniz. Hamur ekşiyince teflon bir tavada pişirilmeye geçilir. Hamurdan 1 kepçe alınıp tavaya konur tava çevrilerek hamur yaydırılır . Ekmek pembeleşince ters tarafıda hafif kızartılır. (Krep yapar gibi pişirilir) 3 bardak şeker 3 bardak su eklenip kaynatılır . Kaynamaya başlayan şerbet hafif kısık ateşte 15 - 20 dakika kadar kaynatılır . Şerbet ılıyınca ekmekler derin sayılacak servis tabağına alınıp üst üste dizilir arzu edilirse aralarına dövülmüş ceviz içi serpilir . 5 ekmeklik sıralanma yeterli olur. Servise 10 dakika kala şerbet dökülür . Üstüne kızdırılmış tere yağı gezdirilir .

AFİYET OLSUN .

ALINTI-- www.gencmutfak.tr.gg
<----------gencmutfak Kullanıcımızın İmzası ---------->
Kullanıcı profilini gör http://www.gencmutfak.tr.gg

Şirki yöresel

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası